
Inspekcja kanalizacji za pomocą kamer gwarantuje wizualną ocenę stanu wnętrza kanalizacji.
Awarie kanalizacji zawsze w tym samym miejscu? Czy chcą Państwo wiedzieć, w jakim stanie są rury kanalizacyjne? Podejmij decyzję o przeprowadzeniu inspekcji telewizyjnej z użyciem kamer. Jak wygląda inspekcja telewizyjna?
O co w tym wszystkim chodzi?
Inspekcja kanalizacji za pomocą kamer gwarantuje wizualną ocenę stanu wnętrza kanalizacji. Wykonuje to specjalista, który wkłada kamerę do kabla, a następnie na ekranie monitora analizuje stan techniczny. W zależności od średnicy rur, monitoring prowadzony jest przy użyciu specjalnego zestawu (może być zamontowany na samochodzie inspekcyjnym) wyposażonego w kamery. Dzięki temu, że posiadają obrotową głowicę obiektywu, ich zastosowanie pozwala na szybką i precyzyjną inspekcję wnętrza rury. Dodatkowe podświetlenie kanału (lampami halogenowymi lub diodami LED) zapewnia prawidłową obserwację. Dodatkowo zestaw może być wyposażony w drukarkę i komputer, co pozwoli na jednoczesne sporządzenie raportu (zawierającego szczegółowe dane badanego odcinka, katalog uszkodzeń, zdjęcia, wykresy skarp, szkic trasy kanalizacji). Materiały mogą być zapisane na dysku, co ułatwi przechowywanie archiwum inspekcji. Z kolei kamery przenośne stosuje się do kanałów o mniejszej średnicy, o skomplikowanej budowie lub położonych w trudnym miejscu (gdzie samochód z osprzętem nie może dojechać).
Korzyści z monitoringu
Przeprowadzenie inspekcji TV kanalizacji pozwala na jej szybką naprawę. Dzięki zastosowaniu kamer możliwe jest określenie
stan używanego systemu kanalizacyjnego (możliwe błędy wykonania);
dokładny przebieg tras;
pomiar nachylenia;
położenie przyłączy;
stopień zanieczyszczenia sieci kanalizacyjnej;
przyczyna zablokowania kanału (np. korzenie);
miejsce uszkodzenia;
nieszczelność połączenia rurowego;
adekwatność instalacji nowych systemów kanalizacyjnych.
Kiedy należy przeprowadzić inspekcję?
Kontrola kanalizacji odbywa się przy odbiorze zewnętrznej i wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej. Pomoże Ci to ustalić, czy zostało to wykonane prawidłowo i zgodnie z projektem. Dzięki temu możemy uniknąć wielu problemów związanych z jego stosowaniem. Należy dodać, że zgodnie z prawem (Ustawa o budowie i kontroli kanalizacji z 2002 r.) – po zakończeniu budowy kanalizacji – właściciele budynku mają prawo żądać od wykonawcy kanalizacji jej monitorowania. Pomoże to zidentyfikować ewentualne błędy projektowe i wady produkcyjne. Inspekcja powinna być przeprowadzona również wtedy, gdy kanalizacja jest często zapchana. Za pomocą kamer będzie można zlokalizować przyczynę zatoru i ją usunąć.