
Generator prądu to urządzenie, które wytwarza energię elektryczną.
Jeszcze nie tak dawno nikt o tym nie wiedział. Życie bez niej było zupełnie normalne. Dziś nie wyobrażamy sobie naszego codziennego życia bez elektryczności. I tak długo, jak mamy do niej stały dostęp, nie zauważamy jej braku. Problem pojawia się, gdy energia elektryczna jest potrzebna w nietypowych miejscach lub gdy sieć energetyczna ulega awarii. I co teraz? Na szczęście są urządzenia, które mogą nas wybawić z kłopotu: generatory elektryczne. Jak wybrać odpowiedni generator? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Generator prądu to urządzenie, które zgodnie ze swoją nazwą wytwarza energię elektryczną. Stosuje się go na ogół w dwóch przypadkach: w przypadku awarii zasilania / blackoutu oraz gdy w danej lokalizacji nie jest dostępne zewnętrzne źródło zasilania.
Jak wybrać generator?
Wszystko zależy od sposobu wykorzystania generatora. Czy to w domu, w firmie, na działce, np. w celach turystycznych, czy wreszcie na placu budowy lub jako „nośnik” energii podczas imprez plenerowych.
Jest to o tyle istotne, że agregaty prądotwórcze dzielą się na urządzenia jednofazowe, które dostarczają prąd o napięciu 230 V oraz agregaty trójfazowe w tzw. sile – dostarczają prąd o napięciu 400 V. Jak widać, z tego samego podziału wynika, że agregaty jednofazowe sprawdzą się w domach, firmach czy jako małe przenośne urządzenia. Z kolei generatory trójfazowe bez problemu poradzą sobie na placu budowy, gdzie będą zasilać maszyny budowlane lub przy zasilaniu urządzeń wykorzystywanych na koncertach, imprezach itp.
Technicznie rzecz biorąc, generator mocy składa się z silnika i generatora, który przekształca ruch silnika w energię elektryczną. Sam silnik może być zasilany olejem napędowym, benzyną lub gazem płynnym. Silnik spalinowy występuje w dwóch wersjach: bardziej wydajnej – czterosuwowej (silniki o takiej konstrukcji spotykane są w samochodach osobowych) oraz dwusuwowej (podobne jednostki napędzają np. skutery).
Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze agregatu prądotwórczego?
Dla jego mocy, która jest podawana w kilowatach. Generalnie – moc agregatu prądotwórczego powinna przekraczać zapotrzebowanie na energię – czyli powinna być większa od sumy mocy wszystkich urządzeń, które zamierzamy podłączyć do agregatu.
Jeśli potrzebujesz użyć generatora, nie musisz od razu kupować urządzenia. Jak mówi przysłowie, nie trzeba kupować browaru, żeby napić się piwa. Skorzystaj z wypożyczalni generatorów elektrycznych i spalinowych.