
Nowoczesne kotły spalinowe dzieli się zazwyczaj na kotły górnego i dolnego spalania.
Paliwa stałe, takie jak węgiel kamienny, drewno czy ekogroszek, należą do najczęściej wykorzystywanych przez polskich właścicieli źródeł energii cieplnej. Swoją popularność zawdzięczają głównie niskiej cenie, która rekompensuje oczywiste wady eksploatacyjne – konieczność magazynowania paliwa, regularnego dostarczania go do urządzenia grzewczego i utylizacji popiołu. Nowoczesne kotły spalinowe dzieli się zazwyczaj na kotły górnego i dolnego spalania. Każdy z tych typów ma swoje wady i zalety.
Kotły górnego spalania
Prawie ¾ nowych kotłów na rynku to kotły górnego spalania – są bardzo tanie, mają prostą konstrukcję (więc nie psują się tak często i są łatwe w obsłudze) i mogą spalać różne rodzaje paliwa. Niestety, kotły tego typu są zarówno najmniej wydajne, jak i najczęściej montowane. Niska cena, w połączeniu z możliwością spalania tanich paliw, jest głównym czynnikiem wpływającym na wciąż dużą popularność tego typu urządzeń. Są one spalane pod prądem, co powoduje zapalenie się całej objętości wsadu – skutkuje to zwiększeniem ilości spalin wraz z ilością paliwa dodawanego do paleniska. Sposobem na rozwiązanie problemu nadmiernego palenia jest współspalanie – polega ono na zapaleniu wsadu od góry i spaleniu zawartych w nim substancji lotnych na samym początku. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z koniecznością rozpalania każdego kolejnego ładunku paliwa. Kotły górnego spalania mogą być zasilane wieloma rodzajami paliwa – drewnem, węglem o różnej wielkości i koksem.
Kotły z paleniskiem dolnym
Kotły z dolnym spalaniem są znacznie mniej popularne, ale jednocześnie są znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem (mimo wyższych kosztów inwestycyjnych). Spalanie odbywa się metodą współprądową, co oznacza, że jest ono bardzo czyste, kocioł nie dymi, a z drugiej strony eliminuje konieczność ciągłego kontrolowania poziomu paliwa i okresowego rozpalania nowego wsadu. Ich wadą jest na ogół wyższa cena w porównaniu do kotłów górnego spalania oraz fakt, że nie są w stanie efektywnie spalać tak różnorodnych paliw – najlepsze efekty uzyskamy spalając węgiel 31,2, 32,1 do 32.