
Spowalniacze elektromagnetyczne działają w oparciu o zjawisko prądów wirowych.
Zwalniacze elektromagnetyczne są mechanizmami służącymi do długotrwałego hamowania pojazdu lub elementów maszyny. Pomagają one uniknąć nadmiernego wzrostu prędkości i wspomagają tradycyjne hamulce. Stosuje się je głównie w samochodach ciężarowych i autobusach, ponieważ pojazdy te są szczególnie narażone na szybkie przegrzewanie się i zmniejszenie skuteczności hamowania.
Zasada działania
Spowalniacze elektromagnetyczne działają w oparciu o zjawisko prądów wirowych. Są to prądy generowane, gdy obracająca się tarcza (wirnik) o mniejszej odporności na rozmagnesowanie znajduje się w silnym polu magnetycznym. Pole magnetyczne prądów wirowych działa przeciwnie do głównego pola magnetycznego. Powoduje to hamowanie obracającej się tarczy.
Spowalniacze elektromagnetyczne włączają się po wyzwoleniu napięcia w cewkach generujących pole magnetyczne, które obejmuje wirniki. Ten typ zwalniacza montuje się albo na kołnierzu wyjściowym skrzyni biegów, bezpośrednio na mechanizmie różnicowym tylnej osi lub jako podporę wału napędowego.
Zastosowanie
Zwalniacze elektromagnetyczne stosowane są we wszystkich typach samochodów ciężarowych, dostawczych, ciągnikach siodłowych, autobusach i mikrobusach. Są one najbardziej skuteczne przy wyższych prędkościach w pojazdach z automatyczną skrzynią biegów. Chronią one hamulce nie tylko przed przegrzaniem, ale również przed nadmiernym zużyciem.
Zastosowanie zwalniaczy pomaga również zmniejszyć zużycie opon i utrzymać dobry stan hamulców w momencie, gdy są one rzeczywiście potrzebne – co zwiększa komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Retardery (nie tylko elektromagnetyczne) nazywane są trzecim układem hamulcowym, ich stosowanie regulują przepisy prawne obowiązujące w krajach Unii Europejskiej – jako ewentualny zamiennik tzw. hamulca silnikowego (działającego poprzez dławienie wydechu silnika).
Zalety stosowania opóźniaczy
-Najważniejszą zaletą stosowania opóźniaczy jest ich niezawodność. Skutecznie zapobiegają przegrzewaniu się hamulców i nie dopuszczają do nadmiernego wzrostu prędkości, co jest szczególnie ważne przy zjazdach z wysokości.
Ponadto sprężyny zmniejszają zużycie opon i hamulców, co przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacji pojazdu.